Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Battle Angel Alita

Tom 3: Anioł masakry
Wydawca: J.P.Fantastica (www)
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-89505-34-7
Liczba stron: 216
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Historia Yugo kończy się w łatwy do przewidzenia sposób: chłopiec podejmuje ostatnią, rozpaczliwą próbę dotarcia do Zalemu. Alita może jedynie obserwować jego bezsensowną śmierć, a widok spadającego z kanału przesyłowego ciała ukochanego zmienia ją całkowicie i na zawsze.

Pozostałą część historii zawartej w trzecim tomie poznajemy z punktu widzenia Ido, który, nie mogąc doczekać się powrotu Ality, zamknął praktykę lekarską i wyruszył na poszukiwania. Ku jego zdumieniu okazuje się, że Alita nie tylko żyje i ma się całkiem nieźle, ale nawet została wschodzącą gwiazdą motorballu – brutalnego sportu wyścigowego, bardzo popularnego w Mieście Złomu. Wydaje się jednak, że nie chce mieć już nic wspólnego z dawnym mentorem. Ido uświadamia sobie, że pragnie odzyskać Alitę – nawet za cenę jej porażki…

Akcja Anioła Masakry rozgrywa się na trzech płaszczyznach. Podstawowy wątek pokazuje Ido, jego frustrację i starania o odzyskanie Ality. Nieco bezbarwna i jednowymiarowa postać lekarza wyraźnie nabiera kolorów – w swoim dążeniu Ido wykazuje się całą przewrotnością zakochanego geniusza medycyny. Z kolei na drugim planie Alita usiłuje z jednej strony odzyskać utraconą pamięć, a z drugiej – zapomnieć o niedawnych wydarzeniach. Wreszcie, pojawia się trzecia grupa bohaterów – to sportowcy, dla których zarówno Ido, jak i Alita są rywalami i partnerami w wyścigowym biznesie.

Tematem przewodnim trzeciego tomu są sprzeczności – w zderzeniu zaangażowania sportowców, dla których motorball jest życiem, i całkowitej obojętności nań głównych bohaterów, zapatrzonych w siebie i swoją przeszłość. Zarówno Ido, jak i Alita podejmują irracjonalne decyzje, nie dostrzegając, że w desperackim dążeniu do celu tracą to, co niegdyś było dla nich źródłem szczęścia. Jednak już w następnym tomie pojawia się nowy gracz, który zmusi parę głównych bohaterów do spojrzenia poza prywatne obsesje.

Teukros, 17 stycznia 2008
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Zardzewiały anioł J.P.Fantastica 11.2003
2 Żelazna dziewica J.P.Fantastica 1.2004
3 Anioł masakry J.P.Fantastica 22.3.2004
4 Mężczyzna spowity w płomienie J.P.Fantastica 24.5.2004
5 Czas zemsty J.P.Fantastica 8.2004
6 Droga do wolności J.P.Fantastica 9.2004
7 Pancerna panna młoda J.P.Fantastica 11.2004
8 O wojnie Barjacka J.P.Fantastica 1.2005
9 Podbój Zalemu J.P.Fantastica 4.2005
1 Edycja deluxe J.P.Fantastica 9.2018
2 Edycja deluxe J.P.Fantastica 2.2019
3 Edycja deluxe J.P.Fantastica 7.2019
4 Edycja deluxe J.P.Fantastica 1.2020