Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Battle Angel Alita

Tom 5: Czas zemsty
Wydawca: J.P.Fantastica (www)
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-89505-36-3
Liczba stron: 216
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

W tomie piątym Battle Angel Alita przeszłość dogania wszystkich bohaterów. Pierwszą jej ofiarą staje się Zapan, zapomniany już łowca nagród z drugiego tomu. Niespodziewany widok Ality na ekranie ulicznego telewizora niszczy wszystko, co Zapan zdołał osiągnąć po upadku, i na nowo rozkręca spiralę zemsty. Jednak oszalały łowca nagród nie ma najmniejszych szans w walce z mistrzynią motorballu i starcie kończy się w łatwy do przewidzenia sposób. To jednak wcale nie koniec upiornego cyklu.

W Czasie zemsty pojawia się kolejny istotny bohater – profesor Disto Nova, podobnie jak Ido wygnaniec z Zalemu i specjalista od nanotechnologii. Jak przystało na prawdziwego naukowca, jest kompletnie obłąkany (aczkolwiek miejsce klasycznego Igora zajmuje urocza asystentka). Pasją naszego profesora jest teoria przeznaczenia, którą zgłębia w dosyć nieortodoksyjny sposób (prowadząc zakrojone na szeroką skalę eksperymenty z zastosowaniem broni masowego rażenia). Kolejne tomy w dużej mierze związane będą właśnie z Novą, który stopniowo wyrasta na głównego antagonistę, mroczny intelekt kryjący się za dotychczasowymi przeciwnikami.

Czas zemsty stanowi swego rodzaju powtórzenie trzech pierwszych tomów. Wydarzenia w nim opisane można traktować jako ostrzeżenie dla Ality, uświadomienie że do końca drogi jeszcze daleko, a przerwanie jej na tym etapie zakończyć się może jedynie katastrofą. Zakończenie jest zaskakująco podobne do tego z Żelaznej dziewicy, aczkolwiek jak się niebawem okaże, konsekwencje będą diametralnie inne.

Wydanie piątego tomu nie wyróżnia się niczym szczególnym. Kolejny raz otrzymujemy dodatek naukowo­‑techniczny (tym razem traktuje o nanotechnologii). Ciekawostką może być fatalnie przełożona angielska piosenka – „flying out the soft machine we offer all surprise to you” z całą pewnością nie tłumaczy się jako „wyskoczymy z tej hojnej maszyny zaskoczymy cię”.

Teukros, 16 marca 2008
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Zardzewiały anioł J.P.Fantastica 11.2003
2 Żelazna dziewica J.P.Fantastica 1.2004
3 Anioł masakry J.P.Fantastica 22.3.2004
4 Mężczyzna spowity w płomienie J.P.Fantastica 24.5.2004
5 Czas zemsty J.P.Fantastica 8.2004
6 Droga do wolności J.P.Fantastica 9.2004
7 Pancerna panna młoda J.P.Fantastica 11.2004
8 O wojnie Barjacka J.P.Fantastica 1.2005
9 Podbój Zalemu J.P.Fantastica 4.2005
1 Edycja deluxe J.P.Fantastica 9.2018
2 Edycja deluxe J.P.Fantastica 2.2019
3 Edycja deluxe J.P.Fantastica 7.2019
4 Edycja deluxe J.P.Fantastica 1.2020