Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

.hack//Bransoleta Zmierzchu

Tom 1
Wydawca: J.P.Fantastica (www)
Rok wydania: 2005
ISBN: 83-89505-80-0
Liczba stron: 180
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Rena jest czternastoletnią uczennicą gimnazjum uwielbiającą gry sieciowe. Obecnie poświęca sporo uwagi jednej z nich. Gra zatytułowana „The World” jest największym przedstawicielem swojego gatunku. W wyniku udziału w konkursie ogłoszonym przez twórców „The World” dziewczyna wygrywa możliwość gry postaciami z limitowanej edycji „.hackers”. Rena nakłania do wzięcia udziału w rozgrywce swojego brata bliźniaka – Shũgo i razem ruszają w wirtualną rzeczywistość ku pasjonującym przygodom. Podczas przemierzania jednej z plansz dla początkujących pojawia się na niej potwór przewyższający naszych bohaterów poziomem doświadczenia. Rozpoczyna się walka, której wynik jest z góry przewidywalny – Shũgo umiera. Jednak chwilę po tych wydarzeniach dochodzi do niezwykłego wydarzenia. Chłopak zostaje wskrzeszony przez nieznaną mu dziewczynę – Aurę i otrzymuje od niej przedmiot zwany Bransoletą Zmierzchu. Aura prosi go również o kontynuowanie legendy bohaterów zwanych „.hackersami”. Kim jest nieznajoma dziewczyna? Jakie właściwości posiada bransoleta, którą podarowała Shũgo? Jakie przygody czekają na dwójkę bohaterów w „The World” i czy uda im się rozwiązać zagadkę stojącą za tymi niezwykłymi wydarzeniami?

Pierwszy tomik .hack//Bransoleta Zmierzchu ma na celu zawiązanie fabuły oraz przedstawienie głównych bohaterów. Poznajemy w nim Renę i jej brata bliźniaka Shũgo. Rodzeństwo to różni się diametralnie w podejściu do gier sieciowych. Rena jest osobą doświadczoną i obeznaną, która zwyczajnie lubi ten rodzaj rozrywki, natomiast jej brat to totalny nowicjusz, podchodzący sceptycznie do tematyki gier. Niebawem ich drużyna powiększa się o Mireille – łowczynię rzadkich przedmiotów, grającą wilkołakiem Õkę oraz Hotaru – dziewczynę pochodzącą z zagranicy, która podchodzi do każdego przeciwnika z miłością i współczuciem. Każdą z tych postaci można odebrać jako miłą i sympatyczną osobę i pomimo braku skomplikowanych i głębokich charakterów, gromadka ta da się lubić. Oprócz nich w tym tomiku pojawia się wspomniana wcześniej Aura, Balmung – pracownik firmy, która stworzyła „The World”, będący prowokatorem scen komicznych, jego podwładny Reki, oraz Komiyan III – kolega z klasy Shũgo i Reny. Pomiędzy poszczególnymi rozdziałami znajdziemy maile, jakie bohaterowie wysyłają do siebie. Jest to miły smaczek sprawiający, że podczas czytania można choć trochę poczuć się jak uczestnik gry sieciowej. Na zakończenie otrzymujemy kącik specjalny zatytułowany „Mamy_na_ciebie_.haka@manga” zawierający kilka słów od autorów. Wrażenia po przeczytaniu tomiku pozostają jak najbardziej pozytywne. I choć już po pierwszych stronach widać, że jest to pozycja zdecydowanie dla młodszych czytelników, w sam raz nadaje się na lekką i niezobowiązującą lekturę.

Tłumaczenie jest swobodne i przyjemne w odbiorze. Kwestie wypowiadane przez bohaterów brzmią naturalnie i idealnie pasują do sytuacji, w których się znajdują. Biorąc pod uwagę, że akcja mangi rozgrywa się w rzeczywistości wirtualnej, jest to odpowiedni zabieg. W końcu kto podczas sieciowych rozgrywek w różnorakie gry posługuje się formalnym językiem? Wszystkie onomatopeje są przetłumaczone, a słowa pozostawione w oryginale dostały wyjaśnienie od tłumacza. Jedyne, co można zarzucić przekładowi, to niekonsekwencja w tłumaczeniu tytułu Õki (w spisie postaci „Boska pięść”, w pierwszym rozdziale z jej udziałem „Żelazna pięść”). Od strony językowej nie znalazłem praktycznie żadnych błędów. W zdaniu „Prawdę o nich znają tylko nieliczni, za od plotek na ich temat cała sieć aż huczy” umieszczonym na stronie 26 zabrakło słowa „to”. Tomik został wydrukowany na śnieżnobiałym papierze i posiada obwolutę (w kolejnych wydaniach JPF zrezygnował z niej, wypuszczając na rynek nowe wersje tomików z miękką papierową okładką). Znajdziemy w nim również aż cztery kolorowe strony na papierze kredowym: stronę tytułową, ilustrację z gorącymi źródłami oraz spis treści. Od polskiego wydawcy dostajemy jedną stronę z reklamą czasopisma „Anime+”.

Chudi X, 8 lipca 2011
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 J.P.Fantastica 3.2005
2 Tom 2 J.P.Fantastica 6.2005
3 Tom 3 J.P.Fantastica 9.2005