Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Szkolne życie!

Tom 4
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-65229-53-3
Liczba stron: 178
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Jak wiemy z poprzedniej części opowieści, samotna wyprawa Kurumi w podziemia szkoły okazała się niezbyt udanym pomysłem. Poszkodowana dziewczyna z trudem wraca do siedziby klubu szkolnego życia, gdzie jej opłakany stan wzbudza przesiąknięte strachem zakłopotanie. O dziwo, w tej krytycznej sytuacji najlepiej odnajduje się dziecinna Yuki, która najwyraźniej nie dopuszcza do siebie myśli o tragizmie sytuacji i zaraz zabiera się do udzielania pomocy rannej koleżance. Niespodziewanie, najgorzej z zajściem radzi sobie najdojrzalsza w ekipie Yuuri. Mimo roztrzęsienia dokłada wszelkich starań, by pomóc, chociaż funkcjonuje na granicy załamania nerwowego. To właśnie na jej barkach będzie spoczywał ciężar odpowiedzialności za podjęcie najtrudniejszej w życiu decyzji, w której rozum i zdrowy rozsądek stoją w opozycji do zasad moralnych. Tymczasem rezolutna Miki wybiera się śladem Kurumi w podziemia, z nadzieją, że odnajdzie tam lekarstwa niezbędne do wyleczenia koleżanki.

Lektura czwartego tomu Szkolnego życia! uzmysłowiła mi, jak bardzo komiks różni się od jeszcze świeżej animowanej adaptacji i co leży u podstaw negatywnych opinii na jej temat ze strony czytelników. Chociaż fabularnie obie odsłony różnią się nieznacznie (uwypuklenie roli pieskiego kompana w anime to sprawa drugorzędna), to manga zdecydowanie silniej uderza w czytelnika, świetnie buduje nastrój i podtrzymuje napięcie. Pomimo statyczności rysunków to właśnie w komiksie dziewczyny wydają się żywsze, emocjonalnie reagują na problemy, do czego bez wątpienia przyczynia się mimika twarzy, a zwłaszcza ekspresja negatywnych uczuć takich jak strach. Nie raz już chwaliłem rysownika Gakkou Gurashi! i pewnie jeszcze będą miał po temu nie jedną okazję.

A w polskim wydaniu wszystko na swoim miejscu, tak jak poprzednio. Wydawnictwo Waneko co prawda ostatnimi czasy przyjęło falę krytyki związaną z daleką od doskonałości rodzimą edycją powieści No Game No Life, lecz nie przypominam sobie, by w ich mangach, które przyszło mi recenzować, zdarzały się aż tak poważne błędy. Widocznie owczy pęd na masowe publikacje japońskiej literatury młodzieżowej nie dla każdego wydawcy mangi okazał się dobrym pomysłem. To oczywiście dygresja (powoli kończą mi się tematy do pisania, a Szkolne życie! wciąż trwa), lecz ta rozbieżność wyraźnie pokazuje, że literatura, nawet tak podrzędna jak light novel, wymaga innego podejścia niż publikowanie tylko trochę mniej niszowych komiksów. No, ale ja „lekkich powieści” nie czytuję, więc problem mnie w zasadzie nie dotyczy.

Finał czwartego tomu daje do zrozumienia, że fabuła wkroczy na nowe, bardziej dynamiczne tory. Wygląda na to, że kolejne części mangi traktować będą o wydarzeniach, dla których zabrakło miejsca w animowanej adaptacji, co uczyni je jeszcze ciekawszymi. Niemniej nawet teraz na czytelnika czekają ciekawostki w postaci dodatków – zapiski z notatnika Megumi oraz omake na okładce, tym razem z projektami postaci Miki, mimo powierzchownego podobieństwa dosyć różniącymi się od finalnej aparycji bohaterki.

P.S. Pasywno­‑agresywny erotyzm ilustracji zdobiących obwoluty trwa w najlepsze. Mało która manga ecchi może poszczycić się tak kuszącymi czytelnika okładkami.

Slova, 7 października 2016
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 3.2016
2 Tom 2 Waneko 5.2016
3 Tom 3 Waneko 7.2016
4 Tom 4 Waneko 9.2016
5 Tom 5 Waneko 11.2016
6 Tom 6 Waneko 1.2017
7 Tom 7 Waneko 3.2017
8 Tom 8 Waneko 5.2017
9 Tom 9 Waneko 7.2017
10 Tom 10 Waneko 10.2018
11 Tom 11 Waneko 4.2019
12 Tom 12 Waneko 4.2020