Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Jak tropikalna rybka tęskniąca za śniegiem

Tom 1
Wydawca: Studio JG (www)
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-80015-65-4
Liczba stron: 164
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Z powodu wyjazdu ojca na delegację zagraniczną Konatsu Amano musi opuścić Tokio i przenieść się do krewnych mieszkających na wyspie Sikoku. Uczęszczać będzie do liceum Nanahama. Po przyjeździe wybiera się na oględziny, a przypadkowo tego samego dnia w szkole odbywa się dzień otwarty. Jej uwagę od razu przykuwa oceanarium Klubu Miłośników Oceanariów. Poznaje tam Koyuki Honami, która wzbudza jej ciekawość nie tylko opowieścią o morskich zwierzętach, ale także swoim wyglądem i postawą. Następny dzień, czyli początek nauki w nowej szkole, nie jest dla Konatsu łatwy. Co prawda, koledzy i koleżanki z klasy wydają się mili i wykazują zainteresowanie jej osobą, ale nowe środowisko peszy główną bohaterkę. Jej myśli kierują się zaś w stronę tajemniczej piękności, którą spotkała podczas oglądania akwariów.

Zawiązanie fabuły wypada zaskakująco zgrabnie. Od razu wchodzimy w środek wydarzeń, bez nadmiaru szczegółowych opisów. Dzięki takiemu zabiegowi tomik nie jest nudny mimo braku dynamicznej akcji. Także główne bohaterki poznajemy poprzez obserwację ich zachowania i mimiki, bardzo dobrze oddających ich emocje, charaktery oraz zmartwienia. Znajomość Konatsu i Koyuki rodzi się naturalnie, w oparciu o ciekawość, pasję i wspólnie spędzony czas, w tym nieco przypadkowe spotkanie pozwalające im się bliżej poznać. Nie przeszkadzają schematyczne dla gatunku założenia, gdyż wydarzenia są realistyczne, zawiązanie relacji przekonujące, a bohaterki po prostu urocze.

Rysunek cieszy oczy. Sylwetki są anatomiczne, postaci dość zróżnicowane, a morskie stworzenia w oceanarium wystarczająco realistyczne. Można przyczepić się do pewnej salamandry, ale ona w założeniu fabularnym musiała wypaść jako urocze zwierzątko. Najmocniejszą stroną jest jednak mimika oraz mowa ciała bohaterek, które przekazują czytelnikowi ogrom emocji i informacji. Jest jednak rzecz, od której autorka próbowała odwrócić uwagę – tła. Są niestety szczątkowe, a w wielu scenach wprost nieobecne. Co prawda, nie brakuje ich w trakcie czytania, gdyż rysunek postaci skutecznie przyciąga wzrok czytelnika, ale mogłoby być pod tym względem lepiej. Nie zmienia to faktu, że ogólnie mamy do czynienia z naprawdę dobrze zapowiadającym się tytułem, który mogę szczerze polecić wszystkim fanom yuri

Wydanie tomu nie budzi praktycznie żadnych zarzutów. Rysunek na kolorowej obwolucie jest śliczny, a wewnątrz znajdziemy jeszcze cztery równie ładne kolorowe strony. Na okładce znajduje się dodatek – historia wyboru klubu miłośników oceanariów na motyw przewodni, a także podziękowania autorki za zakup tomu. Bardzo dobrą pracę wykonał również polski wydawca. Jakość papieru i druku jest wysoka, a tekst łatwy do czytania. Mógłbym się czepiać jedynie zbyt rzadkiej numeracji stron. Przekład na język polski prezentuje się naprawdę porządnie. Jest zrozumiały, płynny, z dobrze dobranym słownictwem. Nie zauważyłem również błędów, za co należą się pochwały dla korekty. Miłym dodatkiem jest też pocztówka ilustrowana z rysunkiem z obwoluty, dołączana do zakupionych w sklepie internetowym tomików.

Piotrek, 7 maja 2020
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Studio JG 4.2020
2 Tom 2 Studio JG 7.2020
3 Tom 3 Studio JG 9.2020
4 Tom 4 Studio JG 11.2020