Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Zapraszamy na Discord!

Manga

Okładka

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 6/10 kreska: 8/10
fabuła: 6/10

Ocena redakcji

brak

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 11
Średnia: 6,55
σ=0,99

Recenzje tomików

Wylosuj ponownieTop 10

Drakuun

Rodzaj: Komiks (Japonia)
Wydanie oryginalne: 1988-1995
Liczba tomów: 5
Wydanie polskie: 2000
Liczba tomów: 2
Tytuły alternatywne:
  • Drakuun - Dragon Princess Warrior
  • ドラクゥーン 竜姫兵

Jouji Manabe jest znany przede wszystkim jako twórca Outlanders czy Caravann Kid, ale w Polsce została wydana tylko jedna jego manga. Był to pierwszy tomik Drakuun, noszący tytuł Rise of the Dragon Princess.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Historyjka opowiedziana w tej mandze nie należy do szczególnie skomplikowanych – małe państewko Lemodian, osamotnione i porzucone przez sojuszników, toczy wojnę z potężnym Imperium Romuniliańskim. Przywódczyni armii Lemodianu, księżniczka Karula, decyduje się na podpisanie traktatu pokojowego z wrogiem. Oczywiście jest to tylko podstęp, gdyż nasza bohaterka zamierza skorzystać z szansy zbliżenia się do przywódcy Romunilian, zabić go i tym samym zakończyć wojnę. Jak to w życiu bywa, najlepsze plany mają to do siebie, że zawodzą. Imperator Gustav przeżywa zamach, zaś w ramach odwetu ojczyzna Karuli zostaje zdobyta i zniszczona. Poszukiwana zarówno przez Imperium, jak i przez tych, którzy chcieliby się dostać w łaski Gustava, księżniczka zmuszona jest do ucieczki. Nie wie jednak, że nieprzyjaciel nie zamierza jej odpuścić i jest gotów na wszystko, byle tylko ją schwytać.

Jak sami widzicie, prosta jak drut historia tak naprawdę stanowi pretekst do kolejnych, bardzo dobrze rysowanych, walk szermierczych, strzelanin, a nawet wielkich bitew. Chwali się natomiast dopracowany świat, występujące w nim różne rasy i cywilizacje ze specyficznymi dla siebie filozofiami i podejściem do życia. Autor stosuje tu dość popularny zabieg antropomorfizacji, nadając rasom głowy i osobowości zwierząt – ryb, psów, kotów, a nawet chomików. Przy tym udaje mu się uniknąć śmieszności – manga należy do raczej poważnych tytułów.

Drakuun: Rise of the Dragon Princess to typowa manga przygodowa, nastawiona na męskiego odbiorcę. Autor z wielką precyzją rysuje wszelkiego rodzaju detale techniczne. Chociaż akcja dzieje się w zupełnie innym świecie, każdy znawca militariów wyłapie pojawiające się tu i ówdzie pojazdy bojowe, pochodzące z naszego świata, jak choćby używane przez bosvan czołgi Renault 35, czy będące na wyposażeniu armii Lemodianu maszyny bojowe, wzorowane na niemieckich samochodach pancernych PzKpfw 222. Kadry i sceny zbiorowe rysowane są z wielką starannością i dbałością o szczegóły, jakiej nie powstydziłby się sam Masamune Shirow. Nie brak tu także nagości. Nie jest to, na szczęście, manga Urushihary (gdzie nagość jest celem samym w sobie), ale ze względu na kilka scen golizny, przemocy, a nawet seksu, polecałbym ją raczej starszemu czytelnikowi. Pamiętać trzeba, że wydawca Drakuuna, TM Semic, nie stosował żadnych ograniczeń wiekowych.

No właśnie, skąd to się u nas wzięło? Wydał to w roku 2000 ówczesny potentat rynku komiksowego, TM Semic w serii „Top Manga” (w ramach której pojawiło się jeszcze Dirty Pair i Appleseed). Podstawą polskiej edycji było wydanie amerykańskie Dark Horse. Co się z tym wiąże? Europejski kierunek czytania, średnia jakość druku (choć i tak znacznie lepsza niż we wzmiankowanym Appleseed). Niestety, u nas ukazał się jedynie pierwszy tomik z cyklu, na dodatek podzielony na dwa wydania zeszytowe. W efekcie seria urywa się nagle, i jeśli ktoś chce poznać ciąg dalszy, musi zaopatrzyć się w egzemplarze zza wielkiej wody (a i tam Drakuun wciąż nie został wydany w całości).

Krótko mówiąc – efektowna ciekawostka dla miłośników tego typu opowieści oraz dla archiwistów polskiego rynku mangowego. Od chwili pojawienia się Drakuun minęło już siedem lat i dziś zdobycie obydwu zeszytów możliwe jest właściwie tylko poprzez aukcje lub na konwentach.

Grisznak, 3 listopada 2007

Technikalia

Rodzaj
Wydawca (oryginalny): Kadokawa Shoten
Wydawca polski: TM-Semic
Autor: Jouji Manabe

Wydania

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Rise of the Dragon Princess 1 TM-Semic 2000
2 Rise of the Dragon Princess 2 TM-Semic 2000