Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Manga

Okładka

Oceny

Ocena recenzenta

9/10
postaci: 9/10 kreska: 8/10
fabuła: 10/10

Ocena redakcji

brak

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 13
Średnia: 8,23
σ=1,19

Recenzje tomików

Wylosuj ponownieTop 10

Gdy zakwitnie w nas miłość

Rodzaj: Komiks (Japonia)
Wydanie oryginalne: 2015-2019
Liczba tomów: 8
Wydanie polskie: 2019-2020
Liczba tomów: 8
Tytuły alternatywne:
  • Yagate Kimi ni Naru
  • やがて君になる
Tytuły powiązane:
Widownia: Shounen; Postaci: Uczniowie/studenci; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Shoujo-ai/yuri

Opowieść o niełatwej sztuce dojrzewania i poszukiwaniu miłości. Jeden z najlepszych współczesnych przedstawicieli gatunku.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl
Ogryzek dodany przez: l33

Recenzja / Opis

Rozpoczęcie nauki w szkole średniej to dla Yuu Koito niezbyt emocjonujące wydarzenie. Nie może znaleźć dla siebie miejsca, żaden z klubów zainteresowań nie wydaje się jej atrakcyjny. Nauczyciel doradza jej, by spróbowała sił w samorządzie uczniowskim. Po drodze do jego siedziby Yuu widzi, jak przewodnicząca samorządu, Touko Nanami, odrzuca wyznanie miłosne jednego z uczniów szkoły. Yuu dochodzi do wniosku, że być może dzięki znajomości z tą dziewczyną zrozumie, czym jest miłość, uczucie, którego do tej pory ani razu nie zaznała. Rozpoczęcie pracy w samorządzie pozwala pierwszoklasistce nie tylko zaangażować się w życie szkoły, ale także nawiązać nowe relacje towarzyskie. Z biegiem czasu zbliża się do Touko, u której szuka oparcia i miłosnych porad. Zwrot akcji następuje w momencie, gdy przewodnicząca wyznaje jej miłość, jednocześnie prosząc, by Yuu nie odwzajemniła tego uczucia. Dla Yuu to warunek łatwy do spełnienia, chociaż nie potrafi zrozumieć, o co właściwie może tu chodzić. Odpowiedź na to pytanie kryje się w przeszłości oraz sytuacji rodzinnej Touko.

Fabuła obejmuje dwa ściśle powiązane ze sobą wątki: pracy samorządu związanej z wystawieniem sztuki na dzień otwarty szkoły oraz rozwoju romansu głównych bohaterek. Wydarzenia z obu tych wątków tworzą spójną całość i są logiczną konsekwencją działań i ambicji obu dziewcząt. Pozwalają poznać ich charaktery, sposób myślenia i wzajemne oczekiwania, dają także wgląd w ich przeszłość. Autorka bardzo dużą wagę przywiązuje do szczegółów. Przygotowanie przedstawienia przez grupę całkowitych amatorów wiąże się nie tylko z ogromnym wysiłkiem i koniecznością nauki wszystkiego od podstaw, ale także odwołaniem się do pomocy i doświadczenia starszych. Nawet ci, którzy mają rzeczywisty talent, muszą włożyć odpowiednio dużo wysiłku i posłuchać krytyki lepszych od siebie.

Nie tylko główne bohaterki są kluczowe dla rozwoju fabuły. Wystawienie sztuki angażuje znacznie większą liczbę osób. Jedna z koleżanek Yuu ze względu na swój talent literacki zostaje poproszona o napisanie scenariusza. Na jego ostateczny kształt wpływ mają także poprawki zaproponowane przez Yuu, która w opowiedzianej historii zauważa przypadkową, ale celną analogię do sytuacji, w jakiej znajduje się Touko. W ten sposób ma nadzieję wywrzeć na nią wpływ i pokazać, jak mylne i naiwne jest jej myślenie o sobie. Niebagatelną rolę w wątku romantycznym odgrywa także Sayaka, koleżanka Touko i jej rywalka w nauce, która żywi do niej uczucia wykraczające poza zwykłą przyjaźń. Codzienne zdarzenia z życia tej trójki, wspólne spędzanie czasu, a także rozmowy z dorosłymi osobami będącymi w związku homoseksualnym składają się na naprawdę przekonujący obraz młodzieńczej miłości i związanych z nią rozterek. W mandze nie brakuje także scen humorystycznych, które równoważą nastrój, nie pozwalając na zbytnią dominację elementów dramatycznych i ciężkiego klimatu. Dzięki temu czytelnik nie musi się obawiać monotonii czy znużenia którymś wątkiem lub też postacią. A to bardzo, bardzo rzadkie zjawisko w przypadku gatunku yuri.

Manga to jednak nie tylko fabuła i postaci. Równie ważna jest jej strona artystyczna, która bezpośrednio wpływa na odczucia czytelnika. Pod tym względem tytuł również nie zawodzi. Świetnie narysowane są przede wszystkim postaci, mające zróżnicowane twarze i sylwetki zachowujące odpowiednią anatomię. Niebagatelną rolę ze względu na charakter mangi odgrywa tutaj mimika – bardzo bogata, realistyczna, dobrze oddająca nastrój i emocje bohaterów. Dodatkowym atutem wizualnym są na pewno przepiękne ilustracje, które znajdziemy nie tylko na obwolutach, ale także wewnątrz tomików. Nieco słabszą stroną autorki okazują się tła, które zazwyczaj nie grzeszą ilością detali. Nie zrozumcie mnie źle – kiedy zachodzi taka potrzeba, ich szczegółowość zdecydowanie wzrasta, potrafią także grą światłem podkreślić nastrój emocjonalnych scen, ale najczęściej są po prostu przeciętne. Fanserwis obecny jest w niewielkich ilościach, które nie powinny nikogo zniechęcić, za to dodaje pikanterii w odpowiednich momentach.

Gdy zakwitnie w nas miłość to manga zdecydowanie udana pod niemal każdym względem. W sposób wyjątkowo realistyczny podchodzi do poruszanego tematu, zaś sama historia robi na czytelniku duże wrażenie i angażuje go emocjonalnie w wydarzenia. Ostateczne rozstrzygnięcia wątków pokazują, jak trudne i bolesne może być wyjście z niewygodnej sytuacji, jaką jest trójkąt romantyczny. Ze względu na realizm i charakter wydarzeń, a także brak nachalnego fanserwisu, historia może spodobać się nie tylko fanom yuri, ale także amatorom okruchów życia i romansów, gdyż wątki z nimi związane są tutaj przedstawione w sposób uniwersalny. Jest to jeden z tych tytułów, które po przeczytaniu ostatniej strony pozostawiają ogromną satysfakcję i zaspokajają ciekawość odbiorcy. Oczywiście, fabuła nie jest idealna, zabrakło mi trochę konfrontacji głównych bohaterek z ich rodzicami, ale wobec licznych zalet jest to jedynie niewielka wada. Szczerze polecam tę mangę wszystkim, których interesują ten gatunek i tematyka.

Piotrek, 21 października 2020

Technikalia

Rodzaj
Wydawca (oryginalny): ASCII Media Works
Wydawca polski: Studio JG
Autor: Nio Nakatani
Tłumacz: Sara Manasterska

Wydania

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Studio JG 1.2019
2 Tom 2 Studio JG 3.2019
3 Tom 3 Studio JG 5.2019
4 Tom 4 Studio JG 7.2019
5 Tom 5 Studio JG 10.2019
6 Tom 6 Studio JG 1.2020
7 Tom 7 Studio JG 3.2020
8 Tom 8 Studio JG 8.2020