Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Księga przyjaciół Natsume

Tom 3
Wydawca: Studio JG (www)
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-80013-91-9
Liczba stron: 194
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Kontynuujemy sentymentalną podróż z Natsume i mistrzem Nyanko. Autorka nadal nie porzuca epizodycznej formuły kolejnych rozdziałów i na początku każdego znajdujemy streszczenie przypominające, kim jest główny bohater i dlaczego yokai się go czepiają. Tom zawiera cztery historie, o których pokrótce można napisać, że służą „ku pokrzepieniu serc”. Natsume uczy się, jak żyć pomiędzy dwoma światami, i rewiduje swoją dotychczasową postawę. Niemały wpływ na rozwój bohatera ma fakt, że w końcu trafił do kochającego domu, a i inni ludzie, których spotyka na swojej drodze, mają w sobie całkiem spore pokłady życzliwości. Tym łatwiej jest chłopakowi zmienić nastawienie do otaczającego go świata i stać się bardziej otwartym na ludzi. Niemniej świadomość istnienia yokai i ciągłe interakcje z nimi nie ułatwiają Natsume życia.

W rozdziale 11 wraca nasz nie tak całkiem stary znajomy, pan Natori. Natsume dalej nie jest w stanie całkowicie mu zaufać, ale z drugiej strony, to właśnie Natori uświadamia chłopakowi, że nie jest odosobniony ze swoją zdolnością widzenia yokai. Co więcej, w tym tomie chłopak poznaje inną postać, która niegdyś widziała swojskie dziwadła, ale zdolność tę utraciła. Kolejne spotkania, czy to z ludźmi, czy z yokai, sprawiają, że Natsume odkrywa w sobie nowe emocje. Początkowa niechęć do wszędobylskich demonów przeistacza się w chęć zrozumienia i akceptacji.

Tom ma kolorową obwolutę, na której skrzydełkach znajdują się dodatkowe grafiki z serii. Przynosi też poprawę rysunków, które nie tracą wprawdzie szkicowego charakteru, są jednak znacznie dokładniejsze w porównaniu z poprzednimi tomami. Druk jest dobrej jakości, a rysunki mogą poszczycić się głęboką czernią. Wewnątrz znajdujemy notki od autorki, tym razem opisujące jej spotkanie z fanami w Kioto. Na końcu z kolei są jej uwagi do poszczególnych historii zawartych w tomiku, a także przedstawienie postaci oraz posłowie z podziękowaniami. Tłumaczenie wydaje się w porządku, ba, pijackie teksty mistrza Nyanko to z pewnością radocha nie tylko dla tłumacza. Jednakże mam nieodparte wrażenie, że ostatnia pusta strona w tomie miała być przeznaczona na notkę od tłumacza. W rozdziale 11 zamieszczony jest przypis, którego rozwinięcie miało się znajdować na końcu tomu, ale tam nie trafiło.

Za nami już (a raczej dopiero) trzeci tom. Fabuła rozwija się powoli, bo i epizodyczność poszczególnych historii nie pozwala na szybsze tempo jej prowadzenia. Nie przeszkadza to jednak w pozytywnym odbiorze opowieści o Natsume. Nie ma nic lepszego na trudy dnia niż ciepła historia i sympatyczni bohaterowie.

Annielus, 5 marca 2019
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Studio JG 9.2018
2 Tom 2 Studio JG 11.2018
3 Tom 3 Studio JG 2.2019
4 Tom 4 Studio JG 3.2019
5 Tom 5 Studio JG 5.2019
6 Tom 6 Studio JG 7.2019
7 Tom 7 Studio JG 9.2019
8 Tom 8 Studio JG 11.2019
9 Tom 9 Studio JG 1.2020
10 Tom 10 Studio JG 3.2020
11 Tom 11 Studio JG 6.2020
12 Tom 12 Studio JG 8.2020