Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

ReLIFE

Tom 6
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-80960-95-4
Liczba stron: 184
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Nadchodzą letnie wakacje, chociaż nie wszyscy będą mogli się nimi cieszyć – Aratę czekają dalsze poprawki. Jednak nie tylko one są tematem rozmów uczniów – w klasie huczy od plotek na temat Ryo i An, których wszyscy podejrzewają o bycie parą.

Dla Araty wszystko to schodzi chwilowo na drugi plan, gdyż zbliża się początek lipca i pierwsza rocznica śmierci jego koleżanki z pracy. Z tego względu prosi Yoakego o lek przywracający dorosły wygląd. Podczas wizyty na grobie może natknąć się na byłych współpracowników, a zdecydowanie nie chciałby wtedy wyglądać jak nastolatek. Jednak nie wszystko idzie po myśli bohatera – Ryo stawia warunek, że wybierze się razem z nim. Przyczyna jest prosta: jako obserwator nie może dopuścić, by obiekt doświadczalny zrobił coś głupiego pod wpływem wspomnień i traumy z nimi związanej.

Ten moment musiał nadejść – Arata po kilku miesiącach nastoletniego życia musi zmierzyć się z problemami, od których tymczasowo uciekł. Nie może już polegać na przewadze wieku czy doświadczenia, nie ma możliwości spojrzenia na sytuację z dystansu. Nietrudno się domyślić, że Ryo nie przepuści takiej okazji, aby poznać efekty programu ReLIFE.

Fabuła szóstego tomu ReLIFE udowadnia, że manga nie tylko potrafi poruszać tematy związane z problemami uczniów, ale także rozwijać wątki z dorosłego życia Kaizakiego. Nie staje się przez to ani trochę słabsza czy mniej konsekwentna. Na pierwszy rzut oka widać, że jego udział w programie przynosi efekty nie tylko w kontaktach szkolnych – wpływa także na problemy dorosłego życia. Co więcej, da się zauważyć wpływ bohatera na zachowanie i pracę obserwatorów, którzy chcąc nie chcąc, mocno angażują się w projekt, a każde działanie Araty, podobnie jak zachodzące w nim zmiany, znajdują odbicie także w ich postępowaniu.

Ogromne brawa należą się za wprowadzenie czynnika spoza szkoły, jakim są nowi pracownicy byłej firmy Kaizakiego. Konfrontacja z nimi ma dla samego zainteresowanego ogromne znaczenie, ponieważ pozwala mu spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy. Spotkanie z nimi nie jest przypadkowe, stanowi wynik zaplanowanych działań Ryo i An, przez co udaje się uniknąć wrażenia, że fabułę popychają wyjątkowe zbiegi okoliczności. Wbrew pozorom niełatwo znaleźć mangę, w której tak dobrze zostaje pokazany logiczny ciąg przyczynowo­‑skutkowy, uwzględniający rozwój charakterów postaci i wcześniejsze założenia fabularne.

Równie zgrabnie wypada przejście do kolejnego wątku, związanego z próbą wyswatania Reny i Kazuomiego. Bohaterowie znowu podejmują działania, zastanawiają się nad tym, jak rozwiązać dany problem i mają różne wątpliwości z tym związane. Stwarza to wrażenie niezwykłej złożoności historii, która dzięki temu ma ogromny emocjonalny wpływ na czytelnika.

Strona techniczna niczym się nie wyróżnia. Jakość wydania jest identyczna jak w przypadku poprzednich tomów, chociaż odniosłem wrażenie, że trudnego do odczytania tekstu jest znacznie mniej. Pochwały należą się za przekład i korektę – dobór słownictwa w rozmowie dorosłych był odpowiedni, a błędów nie zauważyłem.

Trudno napisać coś oryginalnego czy świeżego na podsumowanie. Wydarzenia składają się w spójną całość, rozwijając charaktery i bohaterów, które w dużej mierze już poznaliśmy. Niezwykłe jest jednak to, że mimo to nie nudzą, a wręcz przeciwnie, niezwykle wciągają. Jako czytelnik chcę poznać ciąg dalszy, zobaczyć, jak bohaterowie poradzą sobie z większą ilością życiowych problemów i przekonać się, co nowego obserwatorzy programu ReLIFE wymyślą dla swojego podopiecznego. Czytanie mangi budzącej takie uczucia to po prostu czysta przyjemność, pozostaje jedynie czekać na kolejne tomy.

Piotrek, 30 sierpnia 2017
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 10.2016
2 Tom 2 Waneko 11.2016
3 Tom 3 Waneko 2.2017
4 Tom 4 Waneko 3.2017
5 Tom 5 Waneko 6.2017
6 Tom 6 Waneko 8.2017
7 Tom 7 Waneko 10.2017
8 Tom 8 Waneko 10.2018
9 Tom 9 Waneko 1.2019
10 Tom 10 Waneko 6.2019
11 Tom 11 Waneko 9.2019
12 Tom 12 Waneko 1.2020
13 Tom 13 Waneko 3.2020
14 Tom 14 Waneko 7.2020
15 Tom 15 Waneko 9.2020