Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Silver Spoon

Tom 9
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2015
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Na Hokkaido wciąż trwa zima i nasi bohaterowie dzielnie szuflują śnieg z dróg i chodników znajdujących się na terenie szkoły. Autorce jednak tęskno już było do wiosny, ponieważ okładka tego tomu zawiera optymistyczne wiosenne zielenie, w towarzystwie żywej czerwieni, błękitu i pomarańczu, a na czytelnika patrzy radośnie starszy z braci Hachiken. Wewnątrz otrzymujemy po raz kolejny bardzo przyzwoicie wydany tomik: druk jest intensywnie czarny i odpowiednio ostry, onomatopeje i napisy przetłumaczono, czyszcząc przy tym elegancko miejsca, w których występowały. Numery stron pojawiają się tam, gdzie można było je umieścić bez zasłonięcia kadrów.

Młodszy z Hachikenów w dalszym ciągu poszukuje sposobu na zmuszenie opornego umysłu koleżanki do przyjmowania nowej wiedzy – nadal wykorzystując w przykładach miłość Aki do koni. Niestety pomysły zaczynają mu się już kończyć i ze zgrozą dochodzi do wniosku, że będzie zmuszony poprosić o pomoc starszego brata, który w trakcie nauki do egzaminów wstępnych na uniwersytet zebrał pokaźną kolekcję podręczników. Ten jednak, dokładnie tak samo jak i Yugo, nie pali się do wizyty w domu rodzinnym, więc chcąc nie chcąc, nasz bohater pierwszy raz od rozpoczęcia nauki w Ezono odwiedza rodziców. Zdążył się już wyraźnie zmienić w nowym środowisku, przemyślał też to i owo, nie jest więc w stanie pominąć milczeniem komentarzy ojca na temat jego podejścia do życia. Jak można się domyślić, wizyta, choć krótka, wpędza wszystkich w grobowe nastroje. Żaden z członków rodziny nie spodziewał się chyba, że to wydarzenie popchnie mamę do niezapowiedzianego przyjazdu do Ezono. Dociera do niej, że tak naprawdę nie ma pojęcia o życiu młodszego syna. Nie zna jego nauczycieli, przyjaciół, nie wie, czym może zajmować się na co dzień w rolniczej szkole z internatem. To spotkanie z kolei przebiega w atmosferze zupełnie różnej od panującej parę dni wcześniej w domu Hachikenów – głównie za sprawą uczniów i pracowników szkoły. Stwarza możliwość spokojnej rozmowy, bez rzucania w siebie nawzajem oskarżeniami i w efekcie pierwszy raz od dłuższego czasu Yugo nawiązuje z mamą nić porozumienia. Jeszcze dość wątłą, ale rozstają się w przyjaznej atmosferze.

Oprócz poważnych życiowych problemów i przemyśleń, tomik musi zawierać przynajmniej jeden rozdział, w którym nieopatrznie rzucona uwaga rozrasta się do rangi ogólnoszkolnego „eventu” na wszystkie klasy i roczniki – tak też jest i w tomie dziewiątym, gdzie w wyniku niewinnej rozmowy przy sprzątaniu chlewni Hachiken zostaje przewodniczącym komitetu kupna i uboju świni… Nauczył się już nieco lepiej oceniać swoje siły, przekazuje więc nadzór nad finansami przedsięwzięcia Tamako, znanej z poważnego traktowania powierzonych jej obowiązków. Nie będzie dla czytelnika zaskoczeniem, że całość kończy się dołączeniem nauczycieli do zbiórki. Dostajemy też fragment czysto edukacyjny, o technikach uboju świń i rozbierania tuszy.

Tomik kończą egzaminy semestralne, a dzięki radom z notatek starszego z Hachikenów cała klasa młodszego z braci podnosi swoje wyniki w testach. Teraz wszyscy z niecierpliwością czekają na zbliżające się Boże Narodzenie, w Japonii obchodzone jako święto czysto komercyjne, traktowane przede wszystkim jako okazja do spędzenia romantycznego wieczoru z ukochaną osobą. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że uczniowie technikum rolniczego w Oezo nie są do końca normalni i cieszą się na sezon uboju kurczaków i świń, nie na jakieś tam białe torty bożonarodzeniowe… Świąteczny nastrój ostatecznie psuje panom afera ze świńskim wirusem na komputerach w ogólnodostępnej pracowni, w wyniku której zmuszeni są wciągać za karę wieprzowe miso z ryżem zamiast pysznych tortów i słodkich napojów na imprezie w internacie.

GoNik, 1 czerwca 2015
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 12.2013
2 Tom 2 Waneko 2.2014
3 Tom 3 Waneko 4.2014
4 Tom 4 Waneko 6.2014
5 Tom 5 Waneko 8.2014
6 Tom 6 Waneko 10.2014
7 Tom 7 Waneko 12.2014
8 Tom 8 Waneko 2.2015
9 Tom 9 Waneko 4.2015
10 Tom 10 Waneko 6.2015
11 Tom 11 Waneko 8.2015
12 Tom 12 Waneko 10.2015
13 Tom 13 Waneko 12.2015
14 Tom 14 Waneko 2.2018
15 Tom 15 Waneko 6.2020