Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Manga

Okładka

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 7/10 kreska: 9/10
fabuła: 7/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 7 Zobacz jak ocenili
Średnia: 6,57

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 69
Średnia: 7
σ=1,46

Recenzje tomików

Wylosuj ponownieTop 10

Blue Heaven

Rodzaj: Komiks (Japonia)
Wydanie oryginalne: 2003
Liczba tomów: 3
Wydanie polskie: 2014
Liczba tomów: 3
Tytuły alternatywne:
  • ブルー ヘヴン
Gatunki: Horror
Widownia: Seinen; Rating: Przemoc; Czas: Współczesność

Jeśli jesteś kapitanem największego luksusowego statku rejsowego na świecie, zastanów się dwa razy, zanim postanowisz przygarnąć na pokład jakiegoś rozbitka.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

W 2003 roku na łamach „Young Jump” ukazywała się jedna z bardziej znanych mang Tsutomu Takahashiego (znanego głównie z Jiraishina), czyli Blue Heaven. Tym razem jest to coś z pograniczu horroru i dreszczowca. Chociaż treść niekoniecznie kwalifikuje ten tytuł do jednej z tych kategorii, to jednak sposób, w jaki są tu budowane napięcie i klimat, według mnie przesądza sprawę – można go swobodnie nazwać dreszczowcem. I to bardzo dobrym. Bo jeśli chodzi o zjawiskową finezję, z jaką mangaka snuje nawet nieskomplikowane opowieści, to jest ona co najmniej godna pozazdroszczenia.

Blue Heaven jest właśnie taką mangą. Scenariusz nie jest zbyt skomplikowany, co biorąc pod uwagę niewielką objętość całej serii raczej nie powinno dziwić. Niemniej fabuła jest ciekawa, a przede wszystkim od całości bije wspomniany już przeze mnie swoisty klimacik, którego próżno szukać gdzie indziej. „Blue Heaven” – największy na świecie luksusowy okręt, w czasie jednego z rejsów napotyka na swojej drodze mały zniszczony statek. Okazuje się, że dwóch jego załogantów jakimś cudem przeżyło. Ocaleńcy zostają zabrani na pokład „Blue Heaven”. Niedługo potem dokładniejsze przeszukanie tajemniczego wraku pokazuje, że na jego pokładzie doszło do makabrycznych wydarzeń. W tym samym czasie budzi się jeden z uratowanych mężczyzn…

W praktyce całość wygląda naprawdę dobrze. Blue Heaven trzyma w napięciu aż do zakończenia. W dodatku umiejscowienie akcji dreszczowca właśnie na pokładzie luksusowego statku dodaje całości jeszcze intensywniejszego smaku. Autorowi udało się stworzyć bardzo klimatyczny komiks, który pod każdym względem trzyma zadowalający poziom. Postacie, choć jest ich niewiele, są porządnie skonstruowane, a główny bohater, kolokwialnie mówiąc, „wymiata po całości”. Kreska jest naprawdę świetna. Już na pierwszy rzut oka widać, kto jest winowajcą tego całego zamieszania. Panu Takahashiemu właśnie za pomocą niezwykle nastrojowych, wręcz wybornych, rysunków udało się uczynić z Blue Heaven mangę, która, chociaż nie jest cudem, to jednak warta jest przeczytania. Przede wszystkim z powodu rzadko spotykanej atmosfery, towarzyszącej tej, niezbyt szczęśliwej dla podróżujących tytułowym statkiem, przygodzie.

Serdecznie polecam. Wspaniała kreska, klimat, sensowny scenariusz i wyborna końcówka – to wszystko znajdziemy właśnie w Blue Heaven. Jest to kolejna manga, która udowadnia geniusz Takahashiego. Ten mangaka, nawet z teoretycznie niepozornych, krótkich i nieskomplikowanych scenariuszy, potrafi uczynić twory jedyne w swoim rodzaju, takie właśnie, jak recenzowany przeze mnie komiks. Przeczytanie go rekomenduję każdemu, niezależnie od gustu. Tym bardziej, że nie jest długi, a oferuje rozrywkę na wysokim poziomie.

gentle monster, 8 lutego 2009

Technikalia

Rodzaj
Wydawca (oryginalny): Shueisha
Wydawca polski: J.P.Fantastica
Autor: Tsutomu Takahashi
Tłumacz: Paweł Dybała

Wydania

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 J.P.Fantastica 3.2014
2 Tom 2 J.P.Fantastica 7.2014
3 Tom 3 J.P.Fantastica 11.2014

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Blue Heaven — recenzja mangi na Anime Forever Nieoficjalny pl
Zakup mangę Blue Heaven w sklepie komikslandia Oficjalny pl