Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Zapraszamy na Discord!

Klasa skrytobójców

Tom 8: Czas na szansę
Wydawca: J.P.Fantastica (www)
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-74716-28-4
Liczba stron: 192
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Ponieważ Pan Niezabijski po raz pierwszy w swej pedagogicznej karierze jest unieruchomiony i niezdolny do ruszenia na ratunek swoim uczniom, ci zmuszeni są wziąć sprawy we własne ręce. Do położonego niedaleko hotelu rusza wyprawa mająca na celu zdobycie leku przeciwwirusowego i uratowanie zarażonych przez tajemniczego wroga członków klasy E. To nieprzewidziany w programie, ale najważniejszy do tej pory test umiejętności nabytych przez młodych skrytobójców. Muszą stawić czoło prawdziwym profesjonalistom, i choć niejednokrotnie już udowodnili, że stać ich na wiele, nigdy jeszcze nie mierzyli się z równie bezwzględnym i zorganizowanym przeciwnikiem. Nawet obecność pozostałych nauczycieli nie gwarantuje sukcesu, gdyż wrogiem jest także nieznane i ograniczony czas.

Yusei Matsui, nawet wprowadzając pozornie bardziej poważne i dramatyczne wątki, nie stroni od ukazywania nietypowych postaci. Zawodowcy, z którymi musi zmierzyć się trzecia E, to gromada wybitnych ekscentryków. Można to różnie odbierać, ale mnie osobiście przeżuwanie broni palnej, powtarzanie „zaiste” i tego typu motywy niespecjalnie bawiły. Do tej pory nie miałem wobec dziwactw bohaterów krytycznych uwag, ale w ósmym tomie autor przesadził, przez co niełatwo było mi się wczuć w akcję. Nie pomagał również fakt, że ujawniony finałowy przeciwnik okazał się rozczarowujący. Rozwój wypadków związany z jego pojawieniem się był satysfakcjonujący, ale absolutnie zwichrowana osobowość psuła napięcie.

Na zdecydowany plus mogę zaliczyć to, iż coraz częściej oprócz rozdziałów dokumentujących kolejne postacie z klasy skrytobójców, pojawiają się wątki ilustrujące rozwój postaci na przestrzeni całej fabuły. Mangaka zaczyna odważniej korzystać z puli przedstawionych już bohaterów, wykorzystując ich umiejętności do zmyślnego rozwiązywania problemów, ale przede wszystkim kontrastując ich zachowanie z sytuacjami, w jakich znajdowali się w niedalekiej przeszłości. Zwłaszcza Nagisa i Karma, mimo charakterystycznych dla siebie nawyków, mają okazję pokazać, jak wiele się nauczyli pod okiem profesora Niezabijskiego. Nie dotyczy to tylko sztuk walki, ale przede wszystkim hartu ducha i dojrzałości.

Również niemal całkowite wykluczenie z akcji ośmiornicowatego wychodzi mandze na plus. To potrzebna odskocznia od szkolnej rzeczywistości i prostego u podstaw formatu historii. Ponieważ opowieść powoli zbliża się do półmetka, wypadało wreszcie spróbować odmiennych pomysłów i pozwolić widzom odpocząć od dowcipów o mackach, dwudziestu machach i pozostałych żelaznych komediowych punktów, które dość szybko zaczynały się nudzić.

Polskie wydanie zapewnia standardową już dla małoformatowych komiksów shounen jakość druku i tłumaczenia. Wyróżnia się przede wszystkim coraz liczniejszymi i ciekawymi materiałami dodatkowymi, pochodzącymi z oryginału i okraszonymi kreatywnym przekładem. Tom ósmy zawiera rozwiązanie poprzedniej zagadki, zmyślnie wplecione w treść, a także kolejne wskazówki dla czytelniczych detektywów. Ich przeniesienie do wersji zlokalizowanej musiało być niemal równie karkołomne, co samo wymyślenie oryginalnych, i udało się perfekcyjnie.

Tassadar, 22 sierpnia 2019
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Czas na skrytobójstwo J.P.Fantastica 12.2017
2 Czas na dorosłych J.P.Fantastica 2.2018
3 Czas na nowego ucznia J.P.Fantastica 4.2018
4 Czas na niemożliwe J.P.Fantastica 6.2018
5 Czas na talent J.P.Fantastica 8.2018
6 Czas na pływanie J.P.Fantastica 11.2018
7 Czas na wyspę J.P.Fantastica 1.2019
8 Czas na szansę J.P.Fantastica 3.2019
9 Czas na szok J.P.Fantastica 6.2019
10 Czas na złodzieja J.P.Fantastica 8.2019
11 Czas na dzień sportu J.P.Fantastica 10.2019
12 Czas na boga śmierci J.P.Fantastica 1.2020
13 Czas na przyszłość J.P.Fantastica 4.2020
14 Czas na egzaminy semestralne J.P.Fantastica 5.2020
15 Czas na burzę J.P.Fantastica 8.2020
16 Czas na przeszłość J.P.Fantastica 11.2020
17 Czas na rozłam J.P.Fantastica 1.2021
18 Czas na walentynki J.P.Fantastica 3.2021

Zapowiedzi

Tom Tytuł Wydawca Rok
19 Tom 19 J.P.Fantastica 4.2021