Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Tokyo Ghoul:re

Tom 4
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-80962-96-5
Liczba stron: 220
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Po akcji związanej z domem aukcyjnym ghuli w BSG przychodzi pora na nagrodzenie inspektorów za ich zasługi. Skutkuje to dużą liczbą awansów, w tym dla wszystkich członków oddziału Quinx – Sasaki awansuje na inspektora generalnego, jednak największym zaskoczeniem jest przeniesienie Mutsukiego aż o dwie rangi. Za uznaniem szybko przychodzi większa odpowiedzialność – tym razem oddział Sasakiego ma wziąć udział w akcji „Rose”, śledztwie mającym na celu schwytanie członków rodziny ghuli Rosewald. To potężna i groźna rodzina o europejskich korzeniach, powiązana z równie sławnym rodem japońskich ghuli, z którego wywodzi się postać dobrze już znana czytelnikom Tokyo Ghoul – Shuu Tsukiyama.

Jest to kolejny bohater, który wraca do akcji, podobnie jednak jak poprzednio Takizawa, w zupełnie odmienionym stanie. Tsukiyama, przekonany o śmierci Kanekiego, popada w rozpacz i stan kompletnego wyniszczenia fizycznego. Nawet najciekawsze okazy „posiłków”, dostarczane mu przez innych członków rodziny, nie są w stanie wyrwać go z obłędu, który trawi jego umysł i ciało. Ostatniej desperackiej próby ratunku podejmuje się Kanae von Rosewald – daleki krewny japońskiego odłamu rodziny, nad którym Tsukiyama roztoczył w młodości opiekę. Kanae, z pomocą Chie Hori, fotografki, z którą przyjaźni się Smakosz, postanawia uświadomić Tsukiyamie, że Kaneki nadal żyje, choć przybrał nową tożsamość i stracił wspomnienia poprzednich lat. Pomysł okazuje się strzałem w dziesiątkę, jednak zgodnie z przewidywaniami Chie, wyciągnięcie Tsukiyamy na światło dzienne wystawia całą rodzinę na duże niebezpieczeństwo – zwłaszcza że dzieje się to w czasie, kiedy BSG prowadzi w ich sprawie śledztwo.

W tle wszystkich tych wydarzeń przewija się wątek, którego udział w fabule jest na razie niewielki, niewątpliwie jednak z czasem zdecydowanie zyska na znaczeniu. Mowa tu o stanie psychicznym Sasakiego, który wciąż jest wzorowym inspektorem BSG, ale coraz częściej miewa przebłyski z poprzedniego życia. Niczym człowiek z rozdwojoną jaźnią Sasaki prowadzi dialogi z Kanekim, który z każdym dniem rośnie w siłę. Można się tylko domyślać, że dalsze kontakty z postaciami z przeszłości, takimi jak Hinami czy Tsukiyama, jedynie przyspieszą proces powrotu wspomnień naszego bohatera. Co wówczas zrobi pół­‑ghul, pół­‑człowiek, rozdarty między chęcią oczyszczenia świata z potworów a troską o dawnych przyjaciół? Nie wiem jak wy, ale ja czekam z niecierpliwością, by uzyskać odpowiedź na to pytanie.

Tom czwarty Tokyo Ghoul:re liczy 220 stron, z czego cztery pierwsze wydrukowane zostały na kolorowym, połyskującym papierze. Obwolutę zdobi twarz Tsukiyamy i podobnie jak było to w przypadku okładek z Touką i Kanekim, tak i Smakosz zyskuje nowe, zdecydowanie bardziej estetyczne oblicze. By w pełni docenić postępy, jakie pod względem warsztatu poczynił autor mangi, wystarczy spojrzeć na tom czwarty pierwszej części, na którego okładce również pojawia się postać Tsukiyamy – trudno uwierzyć nie tylko, że to ten sam bohater, ale że obydwa rysunki wyszły spod ręki tego samego autora. Nie ukrywam, że ładniejszy rysunek zwiększa przyjemność, którą czerpię z lektury mangi.

Wciąż bardzo dobrze spisuje się też ekipa wydawnicza Waneko. Nie sposób dopatrzyć się literówek czy innych błędów edytorskich, duża liczba stron jest wyraźnie ponumerowana, a wydruk z zachowaniem odpowiedniej szerokości marginesów sprawia, że wolumin czyta się wygodnie i płynnie.

Lin, 11 maja 2018
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 8.2017
2 Tom 2 Waneko 10.2017
3 Tom 3 Waneko 12.2017
4 Tom 4 Waneko 2.2018
5 Tom 5 Waneko 4.2018
6 Tom 6 Waneko 6.2018
7 Tom 7 Waneko 8.2018
8 Tom 8 Waneko 10.2018
9 Tom 9 Waneko 12.2018
10 Tom 10 Waneko 2.2019
11 Tom 11 Waneko 4.2019
12 Tom 12 Waneko 6.2019
13 Tom 13 Waneko 8.2019
14 Tom 14 Waneko 10.2019
15 Tom 15 Waneko 12.2019
16 Tom 16 Waneko 2.2020