Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

S.A. Special A

Tom 6
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-63769-12-3
Liczba stron: 190
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Tajemniczy gość, który przybył na festyn kulturalny, okazuje się bliskim współpracownikiem dziadka Takishimy. Aoi Ogata ma sprawdzić, czy Kei przebywa w odpowiednim towarzystwie i w razie jakichkolwiek wątpliwości zabrać go do Londynu. Oczywiście Hikari nie ma zamiaru na to pozwolić i postanawia udowodnić Aoiemu, że chłopak ma się dobrze i doskonale się bawi razem z przyjaciółmi ze Special A. Niestety jej wizja tego, co dobre dla Takishimy, zupełnie rozmija się z wizją wizytatora, co prowadzi do pewnych problemów.

Po lekturze tomu szóstego odniosłam wrażenie, że Maki Minami doszła do wniosku, iż jest jeszcze za wcześnie na romans i wszelkie deklaracje. Wykorzystując nowego bohatera, narobiła czytelnikom nadziei, by pod koniec tomu wrócić do starego schematu rywalizacji. Był to zabieg o tyle irytujący, że Hikari wreszcie zdała sobie sprawę, co czuje do Keiego i zrobiła pierwszy krok (acz nie do końca świadomie), a następnie uznała zakochanie się za formę przegranej. Biedny Kei… Mógłby mieć każdą dziewczynę w szkole, a uparł się na uroczą, ale głupią jak but Hanazono. Mimo fabularnej wolty szósta część S.A. Special A prezentuje się mrucznie – nareszcie ktoś poza Keim zaczyna się starać, a romans przestaje być zupełnie jednostronny. Historia z Aoim okazuje się interesująca i wciągająca, chociaż brutalnie obnaża, jak emocjonalnie upośledzona i naiwna jest Hikari. Przy okazji mangaczka sugeruje czytelnikom, jak władczą osobą potrafi być dziadek Takishimy – obecnie pełniący rolę „czarnego charakteru”, który co prawda nie pojawia się osobiście, ale z uwagą obserwuje poczynania Special A. Trochę szkoda, że ostatni rozdział, będący zapowiedzią nowej historii, ponownie podejmuje motyw rywalizacji sportowej, acz autorce zostało przecież jeszcze kilka asów w rękawie. Nie przypuszczam, żeby Aoi miał nagle zacząć pełnić ważną rolę, ale przecież zostało jeszcze całe stadko sympatycznych bohaterów do wykorzystania. Relacje między poszczególnymi członkami Special A są chyba bardziej skomplikowane niż te łączące główną parę, więc z niecierpliwością oczekuję kolejnych tomów, tym razem skupiających się na reszcie towarzystwa.

Jakość wydania nie zmieniła się – odrobinę zaskoczyła mnie duża ilość szarości, ale po dokładnym przestudiowaniu tomiku doszłam do wniosku, że wynika to ze stylu autorki, a nie problemów drukarskich. Tłumaczenie trzyma ten sam dobry poziom, nie wypatrzyłam także żadnych błędów czy literówek. Numeracja stron jest obecna i chociaż nie dotyczy każdej strony, pozwala na swobodne poruszanie się według spisu treści. Szóstą część, na którą składa się sześć rozdziałów, kończy krótki odautorski dodatek o Szmacianym Tadashim, tym razem pomagającym Hikari gotować curry, a także jednostronicowa ilustracja przedstawiająca bohaterów mangi, stworzona przez asystentów pani Minami. Oprócz tego w tomiku znajdziemy jeszcze przynajmniej dwie ciekawostki: pierwsza to Wróżenie z imion, czyli umieszczony u dołu strony dwuczęściowy dodatek, w którym autorka opisuje cechy charakteru męskich bohaterów na podstawie ich imion; drugi to fanart zamieszczony pod koniec tomu. Rzecz interesująca głównie ze względu na to, że jest to pierwszy fanowski rysunek, jaki Waneko opublikowało w S.A. Special A. Dwie ostatnie kartki zajmują reklamy. Przód obwoluty zdobi bardzo ładny obrazek przedstawiający Hikari i Aoiego z kwitnącym drzewem wiśni w tle. Z tyłu znajduje się mały obrazek wątpliwej jakości artystycznej z Keim oraz Hanazono, acz nie udało mi się dojść, dlaczego dziewczyna ma różowe włosy. Pod nim możemy przeczytać krótkie streszczenie tomiku.

moshi_moshi, 3 grudnia 2012
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 11.2011
2 Tom 2 Waneko 2.2012
3 Tom 3 Waneko 4.2012
4 Tom 4 Waneko 7.2012
5 Tom 5 Waneko 9.2012
6 Tom 6 Waneko 11.2012
7 Tom 7 Waneko 1.2013
8 Tom 8 Waneko 3.2013
9 Tom 9 Waneko 5.2013
10 Tom 10 Waneko 7.2013
11 Tom 11 Waneko 9.2013
12 Tom 12 Waneko 11.2013
13 Tom 13 Waneko 1.2014
14 Tom 14 Waneko 3.2014
15 Tom 15 Waneko 5.2014
16 Tom 16 Waneko 7.2014
17 Tom 17 Waneko 9.2014