Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Dengeki Daisy

Tom 2
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-62866-38-0
Liczba stron: 192
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Drugi tomik Dengeki Daisy zawiera pięć rozdziałów, które powoli zaczynają ujawniać wątek przewodni serii. Tajemniczy ktoś bardzo stara się zdobyć telefon Teru i by osiągnąć cel, ucieka się do różnych metod. Kim jest i co tak naprawdę zamierza? No cóż, na te pytania odpowiedź zapewne przyjdzie poznać dopiero za kilka tomów. Na razie zarówno Teru, jak i Kurosaki (choć każde na swój sposób) mierzą się z trudami mieszkania pod jednym dachem oraz nadchodzącymi egzaminami. Poznajemy też nową bohaterkę – Riko Onizukę, starą znajomą Kurosakiego, która została zatrudniona w szkole na stanowisku psychologa. Bierze ona Teru pod swe opiekuńcze skrzydła, przedstawiając się jako znajoma Daisy’ego, natomiast Kurosakiemu proponuje pracę w pewnej firmie – uważa, że nie powinien być tak blisko dziewczyny. Próbuje także zniechęcić do niego główną bohaterkę, co jednak nie udaje jej się zupełnie. Prócz tego w ostatnich rozdziałach na pierwszy plan wysuwa się Kiyoshi, przyjaciel Teru, dotąd przewijający się gdzieś w tle. Generalnie rzecz biorąc, jest zabawnie i lekko, później robi się nieco poważniej, choć nie na długo. Relacje na polu Kurosaki – Teru cały czas powoli i delikatnie się rozwijają – radzę się przyjrzeć, bo cieszą oko bezpretensjonalnością i naturalnością. Coraz bardziej widoczny staje się istotny atut Dengeki Daisy: główna bohaterka, która nie załamuje rączek, czekając na wybawcę, tylko próbuje brać sprawy we własne ręce (że czasem problemy ją przerastają, to inna rzecz), a także nie boi się powiedzieć, co myśli, pozostając jednocześnie względnie niewinną i uroczą nastolatką.

Po bardzo dobrze wydanym pierwszym tomie widoczny jest spadek formy. Druk i papier jak zwykle są w porządku, podobnie jak okładka i obwoluta. Numeracja stron od czasu do czasu się pojawia, choć w drugiej połowie tomiku zdecydowanie za rzadko. Poziom tłumaczenia spadł jednak trochę – przede wszystkim w ósmym rozdziale (podałabym stronę, ale liczyć ich przecież nie będę) trafił się paskudny błąd ortograficzny: „żygać”; kilka razy przecinek znalazł się przed nieodpowiednim wyrazem, kilka razy zabrakło go tam, gdzie był potrzebny. Tłumaczka bardzo stara się stylizować język na młodzieżowy, co zwykle wychodzi jej całkiem nieźle – niestety łatwo jest przesadzić i tak stało się tym razem. Niektóre określenia są zbyt hermetyczne i z biegiem czasu na pewno stracą na aktualności – a już robienie z Teru fanki Justina Biebera czy stwierdzenie, że Kurosaki „strzela same suchary” mocno zgrzyta. Zabawnie wyglądają takie wyrażenia potoczne, zwłaszcza jeśli zaplącze się gdzieś między nimi sprawiające wrażenie górnolotnego, a tak naprawdę nie do końca poprawne stylistycznie „nie chcę już do cna jej rozczarować”. W ogólnym rozrachunku jest jednak nieźle i mam nadzieję, że z tomiku na tomik tłumaczka nabierze wprawy, bo jest na najlepszej drodze ku temu. Poza tym dość istotnym grzechem wydania są kadry, niekiedy poupychane na stronach – niby nic takiego, a to komuś kawałek ręki utnie, a to niewielki fragment twarzy… Tragicznie pod tym względem nie jest, ale po prostu nie wypada.

Czy tomik wart jest zakupu? Jak najbardziej, wymienione przeze mnie wady nie wpływają na jakość lektury w dużym stopniu – to raczej zgrzyty, które stosunkowo łatwo wyeliminować. Poza tym, mimo że polski rynek ostatnimi czasy zaczął obfitować w tytuły spod znaku shoujo, Dengeki Daisy (obok Ouran High School Host Club) zdecydowanie jest najlepszym z nich. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć wszystkim amatorkom i amatorom romansów miłej lektury.

Yumi, 27 marca 2012
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 1.2012
2 Tom 2 Waneko 3.2012
3 Tom 3 Waneko 5.2012
4 Tom 4 Waneko 7.2012
5 Tom 5 Waneko 9.2012
6 Tom 6 Waneko 11.2012
7 Tom 7 Waneko 1.2013
8 Tom 8 Waneko 3.2013
9 Tom 9 Waneko 5.2013
10 Tom 10 Waneko 7.2013
11 Tom 11 Waneko 9.2013
12 Tom 12 Waneko 11.2013
13 Tom 13 Waneko 1.2014
14 Tom 14 Waneko 3.2014
15 Tom 15 Waneko 5.2014
16 Tom 16 Waneko 7.2014