Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Dengeki Daisy

Tom 7
Wydawca: Waneko (www)
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-62866-43-4
Liczba stron: 192
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja

Mówi się, by nie oceniać ludzi po wyglądzie, ale kto tak naprawdę się do tego stosuje? Wszyscy ulegamy stereotypom. W szkole, do której uczęszcza Teru, część nauczycieli ma o Kurosakim bardzo złe zdanie: no bo skoro cieć, to pewnie niezbyt rozgarnięty, a do tego jeszcze te tlenione kudły… Jak nic, podejrzany typ. Z kolei Teru, jako pilna uczennica, cieszy się dobrą opinią grona pedagogicznego. Dlaczego więc takie dobre dziecko zadaje się z tym obwiesiem woźnym? Pana Egawę, nauczyciela angielskiego, bardzo to martwi. Łatwo zgadnąć, jak zareaguje Teru, kiedy pedagog spróbuje zawrócić ją ze złej w jego mniemaniu drogi… Dochodzi więc do zakładu, w którym stawką są włosy Kurosakiego. Po tym epizodzie siódmy tomik Dengeki Daisy robi się nieco poważniejszy. Dyrektor Kazumasa i Kurosaki próbują na podstawie opisu pana Arai znaleźć Akirę, który pomaga byłej pielęgniarce szkolnej, Chiharu Mori, w jej niecnych planach. Kiepsko im to idzie, Akira ubiega ich i sam z kolei znajduje Teru, skutecznie, choć nieszkodliwie, uprzykrzając jej życie. Atmosfera trochę się zagęszcza, bohaterowie czują, że zbliżają się kolejne problemy, już nie tak błahe. Kurosaki podejmuje decyzję: postanawia powiedzieć Teru całą prawdę o sobie i swojej przeszłości. Niestety, ktoś próbuje pokrzyżować mu plany…

Oczywiście, jak przystało na Dengeki Daisy, autorka cały czas pogłębia relację łączącą bohaterów i wcale nie musi się przy tym uciekać do typowych dla gatunku sztuczek. Ważne są szczegóły w zachowaniu postaci: za każdym razem jestem zachwycona tym, jak wiele można osiągnąć w tak prosty sposób. Poza tym w zasadzie każdy rozdział mówi coś nowego o bohaterach – nie twierdzę, że są to wyjątkowo oryginalne czy ciekawe osobowości, ale naprawdę sprawiają wrażenie żywych, myślących ludzi. Niektórzy narzekają, że Kurosaki za bardzo przeżywa, wyolbrzymia i niepotrzebnie robi dramat ze swojej przeszłości. Moim zdaniem ma powody, bo jego sytuacja do łatwych nie należy, a przedstawiony został jako dość uczuciowy facet. Poza tym akurat w przypadku tej mangi autorka wie, co robi: to jest komedia z poważniejszymi wątkami, które zostały dodane z wyczuciem i pasują do całości. Jeśli ktoś się martwi, że teraz całość skręci ostro w stronę dramatu (co sugeruje zakończenie tomiku), mogę tylko potwierdzić słowa autorki znajdujące się na ostatnich stronach: nie będzie gwałtownej zmiany konwencji ani przeciągania dramatu na siłę. W kolejnym tomie cały wątek związany z przeszłością Kurosakiego i Daisym zostanie wyjaśniony, a na początku tomiku dziesiątego doczeka się zamknięcia. Tym samym wrócimy do codzienności bohaterów i atmosfery komediowej (która nigdy całkowicie nie znika z kart tej mangi).

Wydanie utrzymuje dotychczasowy poziom. Bardzo ładnie prezentuje się błyszcząca obwoluta, okładka pod nią tradycyjnie pozbawiona jest obrazków i utrzymana w szarościach. Drukowi niewiele mam do zarzucenia, jest wyrazisty i odpowiednio nasycony. Niestety, jak zwykle kadry są poucinane, niekiedy dość mocno. Wydawnictwo twierdzi, że wynika to z jakości materiałów dostarczanych przez stronę japońską, a także spadów, czyli tych obszarów druku, które są przeznaczone do wycięcia – nie nazwę więc tego zaniedbaniem, ale fakt pozostaje faktem. Narzekać można również na użytą czcionkę, która niestety przy pewnym stopniu pomniejszenia staje się trudna do odczytania (o czytaniu w trakcie jazdy samochodem można zapomnieć, wystarczy lekki wstrząs i literki zlewają się w jedną całość). Tłumaczenie, tak jak dotąd, ma się dobrze – język, jakim posługują się bohaterowie, jest dość swobodny, poza tym tłumaczka stara się dostosować niektóre żarty do naszej rzeczywistości, zamiast tłumaczyć je dosłownie, co również w moich oczach wypada pozytywnie (scena z wąsami Teru jest tego dobrym przykładem). Błędów i literówek nie stwierdziłam. Na końcu tomiku Waneko zamieściło reklamy swoich sklepów, forum i Komikslandii – innych dodatków tu nie znajdziemy.

Yumi, 31 stycznia 2013
Recenzja mangi

Tomiki

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Tom 1 Waneko 1.2012
2 Tom 2 Waneko 3.2012
3 Tom 3 Waneko 5.2012
4 Tom 4 Waneko 7.2012
5 Tom 5 Waneko 9.2012
6 Tom 6 Waneko 11.2012
7 Tom 7 Waneko 1.2013
8 Tom 8 Waneko 3.2013
9 Tom 9 Waneko 5.2013
10 Tom 10 Waneko 7.2013
11 Tom 11 Waneko 9.2013
12 Tom 12 Waneko 11.2013
13 Tom 13 Waneko 1.2014
14 Tom 14 Waneko 3.2014
15 Tom 15 Waneko 5.2014
16 Tom 16 Waneko 7.2014