Tanuki-Manga

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Manga

Okładka

Oceny

Ocena recenzenta

10/10
postaci: 10/10 kreska: 8/10
fabuła: 10/10

Ocena redakcji

9/10
Głosów: 8 Zobacz jak ocenili
Średnia: 8,88

Ocena czytelników

9/10
Głosów: 353
Średnia: 8,89
σ=1,46

Recenzje tomików

Wylosuj ponownieTop 10

One Piece

Rodzaj: Komiks (Japonia)
Wydanie oryginalne: 1997-
Liczba tomów: 108+
Wydanie polskie: 2010-
Liczba tomów: 87+
Tytuły alternatywne:
  • ワンピース
Tytuły powiązane:
Widownia: Shounen; Postaci: Piraci; Miejsce: Świat alternatywny; Inne: Supermoce

Wyprawa po najsłynniejszy piracki skarb w wykonaniu dość zwariowanej załogi. Niestraszne nam sztormy, wrogowie, ani przekraczająca pięćdziesiątkę liczba tomów!

Dodaj do: Wykop Wykop.pl
Ogryzek dodany przez: hakman4

Recenzja / Opis

Dwadzieścia lat temu został stracony król piratów, Gold Roger. To słynne wydarzenie zapoczątkowało erę piratów… Zaraz, nie powinno być na odwrót? W końcu groźba przedwczesnego zakończenia żywota to raczej marna reklama. Król piratów miał jednak dość klasy, by odchodząc wyryć swoją legendę w historii. Tuż przed śmiercią ogłosił istnienie skarbu zwanego One Piece, który stanowią wszystkie kosztowności, jakie zebrał podczas swojego korsarskiego żywota. Od tego czasu w morze wyruszają kolejni śmiałkowie pragnący zdobyć sławę i bogactwo, jakie zagwarantuje odkrycie One Piece. Znalezienie legendarnego skarbu i zyskanie miana króla piratów marzy się również naszemu protagoniście. Tyle że nieduża łódka, słomkowy kapelusz, blizna pod okiem, ciało, które można rozciągać jak guma i nieziemski zapas wiary w siebie to chyba trochę za mało, by osiągnąć cel. Zwłaszcza że główny bohater, Monkey D. Luffy, z powodu klątwy, gdy tylko wpadnie do wody, idzie na dno jak kamień. Za mało? Akurat.

Poznajcie zwariowany świat One Piece. Miejsce gdzie ślimaki służą do komunikacji, diabelskie owoce dają śmiałkom nadludzką moc, porządku pilnują Marines, a w odmętach mieszkają krowy morskie. Autorowi udało się stworzyć ciekawe, barwne miejsce rządzące się własnymi prawami i zamieszkane przez wiele dziwnych gatunków, a także jeszcze bardziej zakręcone postaci. Wykreowany na kartach tej mangi świat jest żywy, kształtuje go niezliczona liczba osób oraz ich marzenia. W trakcie podróży naszej pirackiej załogi poznajemy wiele elementów świata, które powoli zaczynają się łączyć w całość, ukazując jego zaskakujące oblicze. Nie jest on wolny od zmartwień. Bohaterowie nieraz zetkną się z ludzkim cierpieniem i sami go doświadczą, jednak całość ma zaskakująco optymistyczny wydźwięk. Protagoniści cieszą się chwilą i doceniają czas spędzony razem, nie pozwalając, by zwyciężyła ich rozpacz.

Wystarczy spojrzeć na liczbę tomów, by uświadomić sobie, że One Piece to tasiemiec. Posiada jednak pewną ważną zaletę. Otóż manga ta zdaje się być całkiem odporna na trapiący inne wielotomowe komiksy stopniowy spadek jakości. Przez wszystkie dotychczas wydane sześćdziesiąt tomów historia utrzymuje cały czas ten sam poziom. Długość One Piece wynika zresztą z samych założeń fabularnych. Tytułowy skarb można teoretycznie uznać za obiekt, do którego zdobycia dążą bohaterowie, jednak zarówno dla autora, jak i protagonistów w tej historii nie liczy się cel, lecz sama podróż. Tempo fabuły jest wyważone – z jednej strony bohaterowie wyraźnie przemieszczają się w wybranym przez siebie kierunku, z drugiej zaś co i rusz pakują się w jakieś kłopoty, co sprawia, że czytelnik nie ma czasu się znudzić. Oczywiście, jak to w shounenach bywa, historia trzyma się pewnych charakterystycznych dla gatunku schematów, więc dla wszystkich będzie raczej jasne, że jeśli na drodze bohaterów stanie jakiś zły wróg, to skończy się to dla niego sromotną klęską. Nie oznacza to jednak, że fabuła jest całkiem przewidywalna. Nie brak zwrotów akcji i nieoczekiwanych rozstrzygnięć. Z mojego punktu widzenia praktycznie nie mogę przyczepić się do sposobu prowadzenia fabuły, gdyż zwyczajnie nie jestem w stanie wyobrazić sobie, jak by można było to zrobić lepiej. Muszę jednak ostrzec osoby, które mają wstręt do wszelkiego rodzaju retrospekcji. W One Piece nieraz pojawiają dość długie wycinki z przeszłości bohaterów. Moim zdaniem świetnie się one sprawdzają, ukazując motywacje postaci oraz przekazując dodatkowe informacje, ale wiem że nie każdemu mogą się one spodobać. Fani romansów także nie znajdą nic dla siebie. Wszelkie wątki miłosne występują w śladowych ilościach, a relacje członków załogi pozostają na etapie przyjaźni.

Postaci to oryginalna zbieranina. Kapitanem naszej pirackiej załogi jest oczywiście Luffy. To człowiek, który idzie naprzód bez względu na to, na jakie przeszkody trafi, prowadzony głęboką wiarą w siebie, siłą swoich pięści, empatią… jak również bezdenną głupotą i ignorancją. Pierwszym członkiem jego drużyny zostaje niezrównany szermierz Zoro, walczący przy użyciu trzech mieczy (tak, trafnie zgadliście, ten trzeci trzyma w zębach). Kolejnym Słomkowym Piratem jest Usopp – posiadający dobre serce, ale wiecznie kłamiące usta. Sanji odpowiada za kucharzenie, miłuje się w urodziwych przedstawicielkach płci pięknej i nie znosi, gdy ktoś marudzi przy jedzeniu. Obowiązki nawigatora pełni była złodziejka, Nami, która jest najbardziej pragmatyczną i twardo stąpającą po pokładzie postacią. To głównie na jej barkach spoczywa obowiązek pilnowania, by cała załoga (a przede wszystkim kapitan) jakoś przetrwała. Wraz z rozwojem historii kolejne osoby przyłączają się do Luffy'ego, lecz nie ma sensu wymieniać ich wszystkich, gdyż doprowadziłoby to tylko do niepotrzebnego ujawniania fabuły. Każdy protagonista ma inne ambicje i motywy, które przekonują go do przyłączenia się do pirackiej załogi. Łączy ich za to niewątpliwie jedno – wiara w kapitana, która stanowi odbicie równie potężnego zaufania, jakie Luffy pokłada w nich.

Na równie dużą uwagę co Słomkowi Piraci zasługują postaci zajmujące drugi i dalszy plan. Stwierdzić, że jest ich dużo, to niedopowiedzenie. Wszystkich bohaterów znajdziemy tu nawał i jeszcze trochę. Warto przy okazji odnotować jeden z ciekawszych aspektów tej mangi. Otóż w One Piece wszyscy mają jakąś przeszłość – nawet zwykły burek pilnujący sklepu zoologicznego ma okazję, by pochwalić się retrospekcjami (nie, nie żartuję). Nieważne na jak krótką chwilę jakaś postać pojawia się na kartach tej mangi, na pewno dostanie w zestawie charakter i szczegółową biografię. Tworzy to naprawdę barwny obraz relacji i wzajemnych zależności między bohaterami. Dodatkowo, by móc opisać dalsze losy niektórych z nich, autor od czasu do czasu tworzy krótkie serie opowieści umieszczane na okładkach rozdziałów. Warto je śledzić, gdyż uzupełniają one fabułę, a część z pojawiających się tam postaci skrzyżuje jeszcze drogi ze Słomkowymi Piratami.

Kreska jest… specyficzna. Przyznaję, że to właśnie ten element mangi ma największe szanse zniechęcić czytelników. Problemem bynajmniej nie są braki w warsztacie, ponieważ te od początku stanowią problem raczej marginalny. Największe zastrzeżenia mam do drobnych usterek anatomicznych. Można między innymi zauważyć, że – jak wielu rysowników przed nim – autor początkowo rysował nieco zbyt duże ręce u postaci. Przy czym wymieniony przeze mnie brak wiele osób uzna zapewne za czubek góry lodowej. Styl pana Ody, mimo licznych zalet, ciężko z czystym sumieniem nazwać „ładnym” – pełno w nim elementów karykaturalnych, bohaterowie bywają brzydcy i grubi, a w dodatku kaszlą, pocą się, bywają wybrudzeni, a jak płaczą, to cieknie im z nosa. Wspomniałam o okamach? Z tego powodu osoby przyzwyczajone do wypięknionej kreski mogą przeżyć lekki szok przy pierwszym zetknięciu z One Piece. Może lepiej przejdźmy do pozytywnych aspektów grafiki. Stworzenie różnorodnych projektów postaci dla bohaterów, których liczy się już w dziesiątkach, to chyba jedno z największych osiągnięć pana Ody. Kolejną zaletą są świetnie skonstruowane sceny walki – nie dość, że często bardziej niż siły wymagają od bohaterów pomysłowości, to na dodatek są widowiskowe i dobrze narysowane. Tła robią wspaniałe wrażenie, pojawiają się nadspodziewanie często i zawierają wiele detali.

Serię polecam wszystkim osobom, które lubią shouneny i mają trochę wolnego czasu. Liczba tomów może odstraszać, ale naprawdę warto dać One Piece szansę. Kto wie, może i was porwie barwny świat oraz zamieszkujący go, pozytywnie zakręceni Słomkowi Piraci.

Tren, 22 grudnia 2010

Technikalia

Rodzaj
Wydawca (oryginalny): Shueisha
Wydawca polski: J.P.Fantastica
Autor: Eiichirou Oda
Tłumacz: Paweł Dybała

Wydania

Tom Tytuł Wydawca Rok
1 Romance Dawn - Przygoda na Horyzoncie J.P.Fantastica 15.12.2010
2 Versus! Piracka Załoga Buggy'ego J.P.Fantastica 15.2.2011
3 To, o czym się nie kłamie J.P.Fantastica 3.2011
4 Sierp księżyca J.P.Fantastica 6.2011
5 Komu bije dzwon J.P.Fantastica 7.2011
6 Przysięga J.P.Fantastica 8.2011
7 Gówniany dziadyga J.P.Fantastica 10.2011
8 Nie zamierzam zginąć! J.P.Fantastica 11.2011
9 Łzy J.P.Fantastica 1.2012
10 OK, Let's STAND UP! J.P.Fantastica 3.2012
11 Największy przestępca na wschodzie J.P.Fantastica 5.2012
12 Początek legendy J.P.Fantastica 6.2012
13 Nie martw się! J.P.Fantastica 7.2012
14 Instynkt J.P.Fantastica 8.2012
15 Naprzód! J.P.Fantastica 9.2012
16 Przekazana wola J.P.Fantastica 10.2012
17 Wiśnie Hiluluka J.P.Fantastica 11.2012
18 Ace J.P.Fantastica 12.2012
19 Fala rebelii J.P.Fantastica 1.2013
20 Wszystko rozstrzygnie się w Alubarnie J.P.Fantastica 3.2013
21 Utopia J.P.Fantastica 4.2013
22 Hope J.P.Fantastica 5.2013
23 Przygoda Vivi J.P.Fantastica 7.2013
24 Marzenia J.P.Fantastica 9.2013
25 Mężczyzna za sto milionów berry J.P.Fantastica 10.2013
26 Przygoda na Wyspie Boga J.P.Fantastica 1.2014
27 Uwertura J.P.Fantastica 3.2014
28 „Demon Wojny” Wiper J.P.Fantastica 6.2014
29 Oratorium J.P.Fantastica 9.2014
30 Kaprys J.P.Fantastica 10.2014
31 „Jesteśmy tutaj” J.P.Fantastica 1.2015
32 Miłosna pieśń wyspy J.P.Fantastica 3.2015
33 Davy Back Fight J.P.Fantastica 5.2015
34 Wodna stolica Water 7 J.P.Fantastica 6.2015
35 Kapitan J.P.Fantastica 8.2015
36 Dziewiąta Sprawiedliwość J.P.Fantastica 11.2015
37 Tom J.P.Fantastica 12.2015
38 Rocket Man J.P.Fantastica 2.2016
39 Bitwa o Robin J.P.Fantastica 5.2016
40 Gear J.P.Fantastica 6.2016
41 Wypowiedzenie wojny J.P.Fantastica 8.2016
42 Piraci vs. CP9 J.P.Fantastica 11.2016
43 Legendarny bohater J.P.Fantastica 12.2016
44 Wracajmy J.P.Fantastica 3.2017
45 Najszczersze wyrazy współczucia J.P.Fantastica 6.2017
46 Przygoda na Wyspie Duchów J.P.Fantastica 8.2017
47 Zachmurzenie z przejściowymi opadami kości J.P.Fantastica 10.2017
48 Przygoda Oarsa J.P.Fantastica 2.2018
49 Nightmare Luffy J.P.Fantastica 4.2018
50 Ponowne dotarcie J.P.Fantastica 6.2018
51 Jedenastka supernowych J.P.Fantastica 8.2018
52 Roger i Rayleigh J.P.Fantastica 11.2018
53 Cechy króla J.P.Fantastica 1.2019
54 Już nic go nie powstrzyma J.P.Fantastica 3.2019
55 Tonący transwestyty się chwyta J.P.Fantastica 5.2019
56 Dziękuję Ci J.P.Fantastica 8.2019
57 Wojna na szczycie J.P.Fantastica 11.2019
58 Ludzie nazwą te czasy "Erą Białobrodego" J.P.Fantastica 2.2020
59 Śmierć Portgasa D. Ace'a J.P.Fantastica 5.2020
60 Bracie! J.P.Fantastica 7.2020
61 ROMANCE DAWN for the new world J.P.Fantastica 9.2020
62 Przygoda na wyspie ryboludzi J.P.Fantastica 10.2020
63 Otohime i Tiger J.P.Fantastica 12.2020
64 Sto tysięcy vs. dziesięć J.P.Fantastica 2.2021
65 Sto do zera J.P.Fantastica 3.2021
66 Droga ku Słońcu J.P.Fantastica 4.2021
67 COOL FIGHT J.P.Fantastica 5.2021
68 Przymierze piratów J.P.Fantastica 7.2021
69 SAD J.P.Fantastica 8.2021
70 Pojawia się Doflamingo! J.P.Fantastica 10.2021
71 Koloseum Szubrawców J.P.Fantastica 11.2021
72 Zguba z Dressrosy J.P.Fantastica 1.2022
73 Operacja SOP J.P.Fantastica 3.2022
74 Zawsze będę przy Tobie J.P.Fantastica 4.2022
75 Dług wdzięczności J.P.Fantastica 5.2022
76 Po prostu ruszaj naprzód J.P.Fantastica 8.2022
77 SMILE J.P.Fantastica 9.2022
78 Wcielenie zła J.P.Fantastica 11.2022
79 Lucy!!! J.P.Fantastica 1.2023
80 Zapowiedź początku J.P.Fantastica 2.2023
81 Na spotkanie z Kotożmijem J.P.Fantastica 4.2023
82 Niespokojny świat J.P.Fantastica 5.2023
83 Charlotte Linlin, jeden z czterech imperatorów J.P.Fantastica 7.2023
84 Luffy vs. Sanji J.P.Fantastica 9.2023
85 Kłamca J.P.Fantastica 11.2023
86 Plan zamordowania imperatora J.P.Fantastica 12.2023
87 Słodki idiota J.P.Fantastica 2.2024

Zapowiedzi

Tom Tytuł Wydawca Rok
88 Lwica J.P.Fantastica 5.2024
89 Tom 89 J.P.Fantastica 7.2024

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
One Piece: fanfiki na Czytelni Tanuki Nieoficjalny pl
Podyskutuj o One Piece na forum Kotatsu Nieoficjalny pl